Jak dobrać rzęsy do kształtu oka?

Jednym z kluczowych momentów profesjonalnego zabiegu przedłużania rzęs jest dobór odpowiednich rzęs i stylizacji. Na rynku dostępne są rzęsy o zróżnicowanym podkręceniu, długości i grubości. Wykorzystując je w różnych proporcjach, można tworzyć rozmaite stylizacje rzęs.

Uwzględniając urodę klientki, jej preferencje oraz kondycję rzęs, stylistka powinna dobrać taką stylizację, która wywoła zachwycający efekt i wyeksponuje naturalne piękno, nie wpływając jednocześnie negatywnie na stan rzęs naturalnych. Odpowiednio dobrane rzęsy podkreślą największe atuty kobiecego spojrzenia i sprawią, że wszelkie drobne niedoskonałości zostaną odpowiednio „zatuszowane”.

Ogromne znaczenie ma również wiek klientki. Inaczej prezentują się oczy dwudziestoletniej dziewczyny, a inaczej dojrzałej kobiety po 40-tce. Z wiekiem skóra w okolicach oczu zaczyna wiotczeć, opadać i tracić swoją witalność. W przypadku dojrzałych kobiet zaleca się przedłużanie przy wykorzystaniu niezbyt długich rzęs o najmniejszym stopniu podkręcenia. Niewskazana jest też zbyt duża gęstość, ponieważ mogłaby wywołać bardzo nienaturalny efekt. W stylizacji rzęs u kobiet starszych należy postawić na delikatne wydłużenie i zagęszczenie rzęs w taki sposób, by uzyskać efekt zbliżony do tego, jaki uzyskujemy za sprawą tuszowania rzęs. Łatwiej jest w przypadku młodych dziewczyn – w ich przypadku musimy uwzględnić jedynie preferencje oraz wygląd oka klientki.


Zanim rozpoczniemy zabieg, musimy jednak pamiętać, że najważniejszy przy doborze stylizacji rzęs jest kształt oka klientki. Oczy osób poddających się zabiegowi różnią się kształtem, wielkością i osadzeniem. Mogą być one duże, małe, wąskie, szerokie, szeroko lub wąsko osadzone etc. Każda profesjonalna stylistka powinna doskonale wiedzieć, jaki rodzaj stylizacji będzie najlepszym wyborem w przypadku danego kształtu. Jak odpowiednio dobrać rzęsy do poszczególnych typów i kształtów oka, aby idealnie ze sobą współgrały? Przed dokonaniem aplikacji, warto kierować się przedstawionymi poniżej opisami metod, które będą odpowiednie do kształtu oka, na którym pracujemy.

1. OCZY REGULARNE

Stylizacja rzęs na tym kształcie oka należy do najprostszych – polega na odzwierciedleniu naturalnie rosnących rzęs. Regularny kształt oczu sprawia, że pasują do nich wszystkie możliwe stylizacje.

2. OCZY MAŁE

W przypadku małych oczu istotne jest zastosowanie średniej długości rzęs. Należy dobrać rzęsy o takiej długości, która nie przytłoczy samego oka. W stylizacji oczu małych najlepiej postawić na mocne zagęszczenie naturalnych rzęs, przy zastosowaniu skrętów typu B i C.

3. OCZY DUŻE I OKRĄGŁE

Proporcjonalne duże i okrągłe oczy są piękne same w sobie, dlatego ich stylizacja nie wymaga nadmiernych starań. W stylizacji dużych oczu najlepsze efekty osiągniemy poprzez delikatne wydłużenie i zagęszczenie rzęs w taki sposób, by utrzymać najbardziej naturalny wygląd. Najlepiej nie stosować zbyt długich rzęs.

4. OCZY WĄSKIE I PODŁUŻNE – TZW. „MIGDAŁ”

„Migdałki” to jeden z najmniej problematycznych kształtów oka, ponieważ większość sztucznych rzęs idealnie z nimi współgra, dzięki czemu ich stylizacja nie wymaga większego wysiłku. Najlepiej zdecydować się na stylizację na tzw. „kocie oko”, czyli wyraźne zagęszczenie cienkimi rzęsami o naprzemiennej długości. Idealnym rozwiązaniem będzie zastosowanie 2/3 rzęs krótkich i średnich i 1/3 rzęs długich.

5. OCZY WYPUKŁE

W przypadku oczu o wypukłym kształcie należy postawić na bardzo mocne zagęszczenie rzęs przy wykorzystaniu niezbyt długich włosków. Najlepiej sprawdzą się rzęsy o skrętach B i J.

6. OCZY GŁĘBOKO OSADZONE Z OPADAJĄCĄ POWIEKĄ

Przy tym kształcie należy mocno zagęścić rzęsy, aby optycznie otworzyć oko i jak najlepiej zatuszować opadanie powieki. Istotne jest, aby w zewnętrznym kąciku oka nie stosować rzęs o małym stopniu podkręcenia, ponieważ podkreśliłoby to opadanie powieki. Stylizacja powinna zapewnić optyczne powiększenie oka, dlatego najlepsze będzie zastosowanie dłuższych rzęs o większym stopniu podkręcenia.

7. OCZY SZEROKO ROZSTAWIONE

Przy tym kształcie ważne jest zastosowanie krótszych rzęs w zewnętrznym kąciku oka, starając się jak najmocniej zagęścić rzęsy od wewnętrznej strony oka do środka.

8. OCZY WĄSKO ROZSTAWIONE

W stylizacji oka o tym kształcie najlepiej postawić na optyczne wyciągnięcie rzęs na zewnątrz. Aby uzyskać taki efekt należy zastosować dłuższe rzęsy, zagęszczając je w zewnętrznych kącikach oka.